Ratanový nábytok

Pri výbere záhradného nábytku je dôležitým prvkom nielen pohodlie, ale aj atraktívny vzhľad tohto exteriérového zariadenia. Jeho úlohou je totiž aj spestrenie a zatraktívnenie vašej záhrady či terasy. Týmto vonkajším priestorom sa často snažíme dodať exotický vzhľad, ktorý budí pozornosť najmä v letných mesiacoch. Vynikajúcim spôsobom, ako si zabezpečiť všetky spomínané atribúty vzťahujúce sa na záhradný nábytok, je materiál ratan. Ratanový nábytok v sebe spája príjemné posedenie vo objatí jemných vláken a atraktívny exotický vzhľad.

Ratan delíme na dva základné druhu – prírodný a umelý. Prírodný ratan sa vyrába z exotickej dreviny, ktorá vytvára drevnaté výhonky – liany. Tieto liany sa následne štiepia od kôry, sú príslušne chemicky ošetrené, aby si materiál zabezpečil čo najdlhšie bezchybný vzhľad. Ratan sa tak zbaví rozličných prírodných škodcov a tiež získa odolnosť voči rozličným vplyvom počasia. Materiál sa potom nahrieva nad parou, čím sa tvaruje podľa príslušnej formy. Následným vypletaním vznikajú aj rozličné druhy nábytku, ktoré sú dnes v záhradách či na terasách zvlášť obľúbené. Umelý ratan je, ako to už vyplýva z jeho názvu, vyrobený zo syntetických vláken, najčastejšie polyetylénových. Umelý ratan je tiež považovaný za nezničiteľný materiál, pretože je odolný voči UV žiareniu, dažďu či mrazom a pritom si ponecháva všetky ostatné vlastnosti prírodného ratanu.

Ratanový nábytok nachádza všeobecné využitie, no z dôvodu prírodného dizajnu sa hodí najmä do záhrad či na terasy. Ratan je veľmi praktický nábytok, a preto na trhu nájdete ratanové stoličky, stoly, truhlice a mnohé iné prevedenia.

Údržba nábytku z ratanu je veľmi jednoduchá. Materiál je vo všeobecnosti veľmi odolný, a preto ho stačí len z času na čas pretrieť vlhkou utierkou. Na začiatku sezóny je však vhodná aplikácia ochranného laku, ktorý ratanovému nábytku dodá lesk a sviežosť.

 

Odporúčanie predajcovia záhradného nábytku: